| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1692V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1692V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1692V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1692V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1692V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1692V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1692V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1692V.
| UWX1E220MCL1GB | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E220MCL1GB.pdf | |
| UVP1E470MED | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E470MED.pdf | |
| UKT1V331MPD1TD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V331MPD1TD.pdf | |
| EKY-500ETD560MF11D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-500ETD560MF11D.pdf | |
| UPJ1C121MED | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C121MED.pdf | |
| UHV0J821MPD1TD | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J821MPD1TD.pdf | |
| UHV1C821MPD | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1C821MPD.pdf | |
| AVS337M35G24B-F | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M35G24B-F.pdf | |
| SLP473M016H4P3 | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP473M016H4P3.pdf | |
| 250USC390MEFCSN25X30 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC390MEFCSN25X30.pdf | |
| B43504H2687M7 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504H2687M7.pdf | |
| B43305B2228M60 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2228M60.pdf | |
| MAL210455471E3 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210455471E3.pdf | |
| ERWE501LGC392MFF5M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE501LGC392MFF5M.pdf | |
| ECO-S1HA102BA | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 232 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1HA102BA.pdf |