| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1783V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1783V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1783V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 178k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1783V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1783V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1783V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1783V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1783V.
| EEU-TP1E472 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 16 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E472.pdf | |
| 50YXG560MEFC12.5X25 | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG560MEFC12.5X25.pdf | |
| UPM1K271MHD | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K271MHD.pdf | |
| UPM1E392MHD | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E392MHD.pdf | |
| EEU-FC1C560B | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C560B.pdf | |
| USW1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1A470MDD.pdf | |
| 160BXC10MEFCT810X16 | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 160BXC10MEFCT810X16.pdf | |
| EEU-TA1J220 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1J220.pdf | |
| UHE1A392MHD6TN | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A392MHD6TN.pdf | |
| URY2W100MHD1TN | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY2W100MHD1TN.pdf | |
| 30D256G025CB5 | 25µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D256G025CB5.pdf | |
| EKMH201VNN471MR25T | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN471MR25T.pdf | |
| EEE-TG1E331Q | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1E331Q.pdf | |
| SMG6.3VB332M10X20LL | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 191 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG6.3VB332M10X20LL.pdf | |
| EET-UQ2W561LF | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W561LF.pdf |