| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 187 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1870V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1870V.
| EEU-EB1H220S | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H220S.pdf | |
| 381LQ122M250K452 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ122M250K452.pdf | |
| UBX1J561MHL | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | UBX1J561MHL.pdf | |
| USW1A101MDD1TE | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1A101MDD1TE.pdf | |
| LLS2Z471MELY | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z471MELY.pdf | |
| B43501A3157M80 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3157M80.pdf | |
| EKMM201VSN821MQ45S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN821MQ45S.pdf | |
| B43601G2567M | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2567M.pdf | |
| ELXS201VSN122MQ50S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS201VSN122MQ50S.pdf | |
| B43540E2158M82 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2158M82.pdf | |
| MAL215779561E3 | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 330 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215779561E3.pdf | |
| E36D101HPN563MED0M | 56000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.6 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101HPN563MED0M.pdf | |
| CGS263U075V4C | 26000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS263U075V4C.pdf | |
| MVE50VC47RMF80TP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.937 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE50VC47RMF80TP.pdf | |
| C1608NP02A561J080AA | 560pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608NP02A561J080AA.pdf |