| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB2052V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB2052V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB2052V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB2052V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB2052V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB2052V is new and unused, you can buy ERA-8AEB2052V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB2052V.
| ECA-1VM221BJ | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1VM221BJ.pdf | |
| MLS561M250EB0C | 560µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack 240 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MLS561M250EB0C.pdf | |
| UPM1J181MPD | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J181MPD.pdf | |
| ESMH350VSN682MQ30T | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN682MQ30T.pdf | |
| 450HXG120MEFCSN22X35 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450HXG120MEFCSN22X35.pdf | |
| UKL1H100MDDANA | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H100MDDANA.pdf | |
| 106SVL050MEW | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.89 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 106SVL050MEW.pdf | |
| MAL203037479E3 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.73 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203037479E3.pdf | |
| MAL214865472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214865472E3.pdf | |
| MAL215038681E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215038681E3.pdf | |
| MAL212028221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 149 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212028221E3.pdf | |
| B41231B6129M | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B6129M.pdf | |
| B43252F2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252F2687M.pdf | |
| MAL215736271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 860 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215736271E3.pdf | |
| B43305B2158M80 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2158M80.pdf |