| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB243V is new and unused, you can buy ERA-8AEB243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB243V.
| UVR2G100MHD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G100MHD.pdf | |
| LGG2G271MELA35 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2G271MELA35.pdf | |
| UFW1H0R1MDD1TD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H0R1MDD1TD.pdf | |
| EEU-HD1H331 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H331.pdf | |
| B41231C4229M | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C4229M.pdf | |
| UPJ1H471MHD1TO | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H471MHD1TO.pdf | |
| MALREKA00PB210SL0K | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB210SL0K.pdf | |
| MAL214254786E3 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214254786E3.pdf | |
| UUQ1C331MCL6GS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1C331MCL6GS.pdf | |
| EKY-160ELL392ML25S | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-160ELL392ML25S.pdf | |
| SLP151M350C3P3 | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.212 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP151M350C3P3.pdf | |
| 381LQ473M010K032 | SNAPMOUNTS | 381LQ473M010K032.pdf | |
| 380LQ821M200K012 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ821M200K012.pdf | |
| EKMH251VSN331MR25T | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VSN331MR25T.pdf | |
| 400USC390MEFCSN30X40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USC390MEFCSN30X40.pdf |