| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB2612V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB2612V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB2612V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB2612V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB2612V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB2612V is new and unused, you can buy ERA-8AEB2612V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB2612V.
| UPS1E100MDD1TD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E100MDD1TD.pdf | |
| PSU27015A | 270µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU27015A.pdf | |
| UVK1V101MED | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1V101MED.pdf | |
| ESRG350ELL102ML15S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG350ELL102ML15S.pdf | |
| SH332M016ST | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH332M016ST.pdf | |
| 500D337M025DD2A | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D337M025DD2A.pdf | |
| ESMQ161VSN681MP30S | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161VSN681MP30S.pdf | |
| B43508G2477M2 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2477M2.pdf | |
| LKX2G181MESY50 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G181MESY50.pdf | |
| B43601B5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5157M82.pdf | |
| 53D832G035JP6 | 8300µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 34 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D832G035JP6.pdf | |
| DCMC902T450DG2B | 9000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC902T450DG2B.pdf | |
| UHZ0J152MPM3 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHZ0J152MPM3.pdf | |
| MAL212365159 | 15µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 19 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212365159.pdf | |
| C1005X5R1C224M050BB | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1C224M050BB.pdf |