| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB2613V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB2613V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB2613V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB2613V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB2613V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB2613V is new and unused, you can buy ERA-8AEB2613V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB2613V.
| EEU-FC1H330 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H330.pdf | |
| ECA-1CHG472 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1CHG472.pdf | |
| UPJ1H181MHD6TO | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H181MHD6TO.pdf | |
| UKL1H152MHD | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H152MHD.pdf | |
| 6.3ZLH220MEFCT15X11 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH220MEFCT15X11.pdf | |
| B43890C5106M | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | B43890C5106M.pdf | |
| AFK157M25F24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK157M25F24VT-F.pdf | |
| B41691A8567Q7 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 95 mOhm @ 100Hz | B41691A8567Q7.pdf | |
| MAL212327688E3 | 6.8µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 35 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212327688E3.pdf | |
| 600D567G007DJ4 | 560µF 7V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D567G007DJ4.pdf | |
| E36D451HPN182MCB7M | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 138.3 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN182MCB7M.pdf | |
| SMG350VB33RM16X25LL | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.055 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG350VB33RM16X25LL.pdf | |
| UHC1V220MDD | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UHC1V220MDD.pdf | |
| B43041B9106M | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041B9106M.pdf | |
| C0603C330J1GACTU | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C330J1GACTU.pdf |