| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB271V is new and unused, you can buy ERA-8AEB271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB271V.
| EKMQ401VSN151MQ25S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN151MQ25S.pdf | |
| MAL214699809E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | MAL214699809E3.pdf | |
| EET-ED2E681DA | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 219 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E681DA.pdf | |
| 25YXH470MEFC10X16 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 25YXH470MEFC10X16.pdf | |
| 381LR221M450J452 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR221M450J452.pdf | |
| 25ML56MEFC6.3X7 | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ML56MEFC6.3X7.pdf | |
| SXR151M035ST | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.06 Ohm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR151M035ST.pdf | |
| UKL1A222MHD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A222MHD.pdf | |
| LLS2C561MELY | 560µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2C561MELY.pdf | |
| ELXS401VSN151MP30S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS401VSN151MP30S.pdf | |
| 450VXG150MEFCSN25X30 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXG150MEFCSN25X30.pdf | |
| MALIEYN07LC422L02K | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 127 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LC422L02K.pdf | |
| EET-UQ2E122LA | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E122LA.pdf | |
| B43457B5228M3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 81 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457B5228M3.pdf | |
| UPW1E152MHH6 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1E152MHH6.pdf |