| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB2801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB2801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB2801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB2801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB2801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB2801V is new and unused, you can buy ERA-8AEB2801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB2801V.
| RFS-100V470MI6#5 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-100V470MI6#5.pdf | |
| ELXZ350ELL222ML30S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL222ML30S.pdf | |
| EEE-HA1H4R7AR | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1H4R7AR.pdf | |
| EEE-1HAR33SR | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HAR33SR.pdf | |
| LGY1E682MELZ30 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E682MELZ30.pdf | |
| 861111483008 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111483008.pdf | |
| 100YXF0.47MEFCT15X11 | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXF0.47MEFCT15X11.pdf | |
| EKMG101EC34R7ME11D | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101EC34R7ME11D.pdf | |
| 200LLE4.7MEFCT16.3X11 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200LLE4.7MEFCT16.3X11.pdf | |
| UPJ1J560MPD | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1J560MPD.pdf | |
| ESMG451EMC2R2MJC5S | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451EMC2R2MJC5S.pdf | |
| B41890A4478M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 10kHz 20000 Hrs @ 105°C | B41890A4478M.pdf | |
| 80MXC3900MEFCSN35X30 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 80MXC3900MEFCSN35X30.pdf | |
| E36D500HPN333MAA5M | 33000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.1 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN333MAA5M.pdf | |
| C0805C155K9PACTU | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C155K9PACTU.pdf |