| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB2941V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB2941V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB2941V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.94k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB2941V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB2941V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB2941V is new and unused, you can buy ERA-8AEB2941V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB2941V.
| ESY108M010AH2EA | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C | ESY108M010AH2EA.pdf | |
| UVR1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E332MHD.pdf | |
| UUB1H330MNL1GS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB1H330MNL1GS.pdf | |
| LNX2G122MSEF | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G122MSEF.pdf | |
| 226CKS063M | ELECTROLYTIC | 226CKS063M.pdf | |
| MALREKA00AA122J00K | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA122J00K.pdf | |
| UPJ1A121MED1TA | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1A121MED1TA.pdf | |
| MALREKA00PB210SL0K | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB210SL0K.pdf | |
| 25ZLJ2200M16X20 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ2200M16X20.pdf | |
| ESMH800VNN562MR45S | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN562MR45S.pdf | |
| TVA1613 | 60µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1613.pdf | |
| ECO-S1JA222BA | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 128 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA222BA.pdf | |
| LXY50VB181M10X20LL | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXY50VB181M10X20LL.pdf | |
| C1812C223J1GACTU | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C223J1GACTU.pdf | |
| C628C103KGR5TA | 10000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.370" L x 0.250" W (9.40mm x 6.35mm) | C628C103KGR5TA.pdf |