| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB3010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB3010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB3010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 301 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB3010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB3010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB3010V is new and unused, you can buy ERA-8AEB3010V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB3010V.
| UCD1H221MNL1GS | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1H221MNL1GS.pdf | |
| UBW1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C | UBW1A471MPD1TD.pdf | |
| 10MS5100MEFCTZ6.3X5 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS5100MEFCTZ6.3X5.pdf | |
| EKMG6R3ELL331MF11D | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL331MF11D.pdf | |
| EKXJ221ELL181MK40S | 180µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL181MK40S.pdf | |
| ESMH800VNN472MQ50W | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN472MQ50W.pdf | |
| MAL215877682E3 | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 69 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215877682E3.pdf | |
| E36D250LPN203UAE3M | 20000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D250LPN203UAE3M.pdf | |
| 36DX722F200CF2A | 7200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX722F200CF2A.pdf | |
| B43740A5688M3 | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A5688M3.pdf | |
| SMH50VS332M22X30T2 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH50VS332M22X30T2.pdf | |
| C0816X5R1C105M050AC | 1µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric) 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) | C0816X5R1C105M050AC.pdf | |
| VY1101K31Y5SQ63V0 | 100pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | VY1101K31Y5SQ63V0.pdf | |
| 500R14W222KV4T | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 500R14W222KV4T.pdf | |
| CL10A226MPCNUBE | 22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A226MPCNUBE.pdf |