| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB3012V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB3012V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB3012V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB3012V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB3012V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB3012V is new and unused, you can buy ERA-8AEB3012V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB3012V.
| RFS-16V221MH5#5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-16V221MH5#5.pdf | |
| UUR1H330MCL1GS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1H330MCL1GS.pdf | |
| EMVE350ADA220MF55G | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVE350ADA220MF55G.pdf | |
| ESH227M035AH1AA | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH227M035AH1AA.pdf | |
| UVZ2F010MED1TA | 1µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F010MED1TA.pdf | |
| 35YXG56M6.3X11 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35YXG56M6.3X11.pdf | |
| UPM2E010MPD | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2E010MPD.pdf | |
| B41858C9566M8 | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9566M8.pdf | |
| 250TXW68MEFCWN10X35 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250TXW68MEFCWN10X35.pdf | |
| MALREKV00FG247NG0K | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00FG247NG0K.pdf | |
| 380LX330M450H202 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 6.029 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX330M450H202.pdf | |
| UUE1V102MRS1MS | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUE1V102MRS1MS.pdf | |
| 250MXG680MEFCSN22X50 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXG680MEFCSN22X50.pdf | |
| ESMH181VNN182MA45T | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH181VNN182MA45T.pdf | |
| ESMH100VRD823MA50T | 82000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 10 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH100VRD823MA50T.pdf |