| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB301V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16028 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB301V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB301V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB301V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB301V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB301V is new and unused, you can buy ERA-8AEB301V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB301V.
| EEE-HD2A100P | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD2A100P.pdf | |
| UVR1H102MHD1TO | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H102MHD1TO.pdf | |
| UPM1A152MPD | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A152MPD.pdf | |
| UPJ2A470MHD6TO | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A470MHD6TO.pdf | |
| EKZN6R3ELL392MK20S | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN6R3ELL392MK20S.pdf | |
| EEE-FK1H271SP | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1H271SP.pdf | |
| UKT0J472MHD1TO | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT0J472MHD1TO.pdf | |
| 337SMH6R3M | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.407 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 337SMH6R3M.pdf | |
| UHD1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1V221MPD.pdf | |
| AVS337M16G24B-F | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M16G24B-F.pdf | |
| UUE1A102MNS1MS | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUE1A102MNS1MS.pdf | |
| MAL203864682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203864682E3.pdf | |
| B43501G2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501G2477M62.pdf | |
| E36D101LPN472TAA5N | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN472TAA5N.pdf | |
| C1206C105K3RACTU | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C105K3RACTU.pdf |