| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB302V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB302V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB302V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB302V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB302V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB302V is new and unused, you can buy ERA-8AEB302V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB302V.
| UFG1K470MPM1TD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K470MPM1TD.pdf | |
| LLG2D561MELZ30 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2D561MELZ30.pdf | |
| 860240480011 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240480011.pdf | |
| EEU-FC1V152B | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V152B.pdf | |
| 6.3MS5100MEFCT56.3X5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS5100MEFCT56.3X5.pdf | |
| 515D106M063JA8PE3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D106M063JA8PE3.pdf | |
| B43252A2157M | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A2157M.pdf | |
| E80D500VNN272AQ35T | CAP ALUM 2700UF 50V RADIAL | E80D500VNN272AQ35T.pdf | |
| B43508B5107M2 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5107M2.pdf | |
| EKMH101VNN282AQ60T | 2800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN282AQ60T.pdf | |
| MAL215628562E3 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 69 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215628562E3.pdf | |
| B43525A0108M | 1000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 150 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43525A0108M.pdf | |
| MAL210177104E3 | 100000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210177104E3.pdf | |
| B41458B7150M | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B7150M.pdf | |
| MLP272M100EB0C | 2700µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack 46 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP272M100EB0C.pdf |