| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB3240V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 324 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB3240V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB3240V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 324 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB3240V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB3240V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB3240V is new and unused, you can buy ERA-8AEB3240V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB3240V.
| EKZN500ELL681MK25S | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL681MK25S.pdf | |
| EKXJ351ELL101MLN3S | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL101MLN3S.pdf | |
| LQR2W472MSEJ | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W472MSEJ.pdf | |
| 380LX222M100K022 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX222M100K022.pdf | |
| UPM2C010MPD1TA | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2C010MPD1TA.pdf | |
| 516D474M100JL6AE3 | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D474M100JL6AE3.pdf | |
| MALREKB00DC247LG0K | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC247LG0K.pdf | |
| UKW1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1V221MPD.pdf | |
| MAL204865471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204865471E3.pdf | |
| B41252A3129M | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A3129M.pdf | |
| UKL1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1V102MHD.pdf | |
| B41858C3688M9 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C3688M9.pdf | |
| B43501B5157M62 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5157M62.pdf | |
| B43508C5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5157M80.pdf | |
| B43540B5397M62 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5397M62.pdf |