| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB361V is new and unused, you can buy ERA-8AEB361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB361V.
| EKMQ451VSN391MA40S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN391MA40S.pdf | |
| UMT1H2R2MCD2TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H2R2MCD2TP.pdf | |
| UUL1HR47MCL1GS | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1HR47MCL1GS.pdf | |
| UPS2F101MRD6 | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2F101MRD6.pdf | |
| 860080674008 | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080674008.pdf | |
| UPJ1A471MPD6 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A471MPD6.pdf | |
| AVS337M06X16B-F | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M06X16B-F.pdf | |
| 35ZT220MT810X16 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 35ZT220MT810X16.pdf | |
| UVY2A331MHD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A331MHD.pdf | |
| MAL214655152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214655152E3.pdf | |
| MAL204313101E3 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204313101E3.pdf | |
| B43501A127M | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A127M.pdf | |
| 450USC270MEFCSN35X30 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USC270MEFCSN35X30.pdf | |
| 53D471F200JP6 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D471F200JP6.pdf | |
| B43584B9228M3 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B9228M3.pdf |