| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB4023V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB4023V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB4023V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB4023V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB4023V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB4023V is new and unused, you can buy ERA-8AEB4023V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB4023V.
| EEE-FK1V220R | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1V220R.pdf | |
| EEU-FM1A152L | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1A152L.pdf | |
| ECE-A1AKA220 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AKA220.pdf | |
| 860160580038 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160580038.pdf | |
| UBW1V471MHD1TO | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1V471MHD1TO.pdf | |
| 250TXW120MEFC16X25 | 120µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250TXW120MEFC16X25.pdf | |
| 860040675006 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040675006.pdf | |
| ECE-A1EN471UB | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN471UB.pdf | |
| MAL214275221E3 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214275221E3.pdf | |
| B41888C4567M | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 64 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C4567M.pdf | |
| SLPX151M385C3P3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX151M385C3P3.pdf | |
| 229LBB025M2DE | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22.61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 229LBB025M2DE.pdf | |
| E81D101VNN222MQ50T | CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL | E81D101VNN222MQ50T.pdf | |
| LGY2G471MELC | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G471MELC.pdf | |
| ERWF451LGC222MCD0M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF451LGC222MCD0M.pdf |