| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB4420V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB4420V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB4420V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 442 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB4420V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB4420V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB4420V is new and unused, you can buy ERA-8AEB4420V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB4420V.
| UHE1E681MPD | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1E681MPD.pdf | |
| EFL-6R3ELL560ME05D | 56µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-6R3ELL560ME05D.pdf | |
| UMA1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1V330MDD.pdf | |
| UPV1C121MGD1TA | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C121MGD1TA.pdf | |
| UPJ2C3R3MPD | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C3R3MPD.pdf | |
| MAL214236332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214236332E3.pdf | |
| EKYA160ELL682MLN3S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA160ELL682MLN3S.pdf | |
| B43508E2227M67 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2227M67.pdf | |
| 678D128M016DM4D | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D128M016DM4D.pdf | |
| MAL205736101E3 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205736101E3.pdf | |
| TVA1906 | 20µF 500V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1906.pdf | |
| B43564A2159M | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2159M.pdf | |
| ECE-A1HKKR22 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKKR22.pdf | |
| SMG200VB331M22BLL | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 753 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG200VB331M22BLL.pdf | |
| GRM033R61C683KE84D | 0.068µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61C683KE84D.pdf |