| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB4871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17442 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB4871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB4871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB4871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB4871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB4871V is new and unused, you can buy ERA-8AEB4871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB4871V.
| RFS-25V4R7ME3#5 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V4R7ME3#5.pdf | |
| 860160274026 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160274026.pdf | |
| 6.3YXJ330MTA6.3X11 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ330MTA6.3X11.pdf | |
| UVK2DR33MED | 0.33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2DR33MED.pdf | |
| MAL204215688E3 | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 22 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204215688E3.pdf | |
| B43821F2157M | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.2 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821F2157M.pdf | |
| 380LQ472M063J032 | SNAPMOUNTS | 380LQ472M063J032.pdf | |
| B43252D227M | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252D227M.pdf | |
| 450KXF120MEFCSN30X20 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450KXF120MEFCSN30X20.pdf | |
| MAL205019102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 123 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205019102E3.pdf | |
| LGY2W331MELC | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2W331MELC.pdf | |
| B43305E2188M67 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2188M67.pdf | |
| TVA1628 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1628.pdf | |
| 101C562U100CC2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C562U100CC2A.pdf | |
| C3216C0G2J392K085AA | 3900pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J392K085AA.pdf |