| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB49R9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB49R9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB49R9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 49.9 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB49R9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB49R9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB49R9V is new and unused, you can buy ERA-8AEB49R9V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB49R9V.
| EEU-FR1J101LB | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1J101LB.pdf | |
| ECE-A1VKS4R7 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS4R7.pdf | |
| EKMG160ELL470ME11D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG160ELL470ME11D.pdf | |
| UHE2A121MPD | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A121MPD.pdf | |
| 8AX430M6.3X11 | 430µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 8AX430M6.3X11.pdf | |
| 10YXG2200MEFC16X16 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG2200MEFC16X16.pdf | |
| 80ZLJ270MG412.5X25 | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ270MG412.5X25.pdf | |
| MAL204217339E3 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.5 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL204217339E3.pdf | |
| 380LQ152M080H012 | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 221 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ152M080H012.pdf | |
| 16MXC47000MEFCSN35X40 | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 16MXC47000MEFCSN35X40.pdf | |
| B43540C2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2687M87.pdf | |
| VPR182U025N1L | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR182U025N1L.pdf | |
| E36D151LPN123TED0N | 12000µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D151LPN123TED0N.pdf | |
| LXZ35VB271M8X20LL | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | LXZ35VB271M8X20LL.pdf | |
| EET-HD2G271JJ | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2G271JJ.pdf |