| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB510V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB510V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB510V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB510V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB510V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB510V is new and unused, you can buy ERA-8AEB510V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB510V.
| ECA-1JM221 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM221.pdf | |
| ELXZ6R3ELL222MJ25S | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL222MJ25S.pdf | |
| EKY-250ELL182ML20S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL182ML20S.pdf | |
| UVZ2E101MHD | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E101MHD.pdf | |
| 6.3MH5100MEFC6.3X5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3MH5100MEFC6.3X5.pdf | |
| LNT2V472MSEG | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2V472MSEG.pdf | |
| EMVA630ADAR22MD55G | 0.22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA630ADAR22MD55G.pdf | |
| 515D107M035BB6FE3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D107M035BB6FE3.pdf | |
| 227SAK100M | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227SAK100M.pdf | |
| 63YXA1000MEFCGC16X25 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63YXA1000MEFCGC16X25.pdf | |
| LLS2G820MELZ | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2G820MELZ.pdf | |
| SLPX223M025H5P3 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 27 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX223M025H5P3.pdf | |
| B43252B5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B5157M.pdf | |
| E36D750HPN103UC79M | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN103UC79M.pdf | |
| B41458B4470M | 470000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.1 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B4470M.pdf |