| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB5113V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB5113V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB5113V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB5113V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB5113V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB5113V is new and unused, you can buy ERA-8AEB5113V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB5113V.
| ESK475M100AC3AA | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK475M100AC3AA.pdf | |
| SLP821M200H3P3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP821M200H3P3.pdf | |
| LGG2E391MELA25 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2E391MELA25.pdf | |
| E36D500LPN392TA41M | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 64 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN392TA41M.pdf | |
| TVX1A101MAD1LS | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1A101MAD1LS.pdf | |
| UHE1C122MPD | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1C122MPD.pdf | |
| UVR0J103MHD1TN | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J103MHD1TN.pdf | |
| UCY2G330MHD1TO | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G330MHD1TO.pdf | |
| MALREKE00AA310C00K | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.52 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA310C00K.pdf | |
| EMLF350ADA4R7ME73G | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF350ADA4R7ME73G.pdf | |
| 50PK1000MEFCG412.5X25 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK1000MEFCG412.5X25.pdf | |
| SLP123M010A3P3 | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP123M010A3P3.pdf | |
| 30D305G025BA2 | 3µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D305G025BA2.pdf | |
| LGJ2D561MELC20 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2D561MELC20.pdf | |
| E92F351VSN471MR50T | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 237 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F351VSN471MR50T.pdf |