| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB52R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB52R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB52R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 52.3 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB52R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB52R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB52R3V is new and unused, you can buy ERA-8AEB52R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB52R3V.
| EKMG630ELL470MF11D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ELL470MF11D.pdf | |
| AFK157M35F24T-F | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK157M35F24T-F.pdf | |
| EEU-TP1V621B | 620µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V621B.pdf | |
| 10ZL120MEFCTZ6.3X7 | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10ZL120MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| EKY-630ELL330MF11D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL330MF11D.pdf | |
| MALREKE05BA322C00K | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.145 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05BA322C00K.pdf | |
| EKZN250ELL222ML20S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN250ELL222ML20S.pdf | |
| 250VXR470MEFCSN30X30 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 250VXR470MEFCSN30X30.pdf | |
| B43501C2108M | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2108M.pdf | |
| MAL215756681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215756681E3.pdf | |
| MAL210676224E3 | 220000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210676224E3.pdf | |
| B41044A9475M | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41044A9475M.pdf | |
| TMK325F106ZH-T | 10µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | TMK325F106ZH-T.pdf | |
| C0402C182J5RACTU | 1800pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C182J5RACTU.pdf | |
| GQM2195C2A6R0CB01D | 6pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GQM2195C2A6R0CB01D.pdf |