| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB5362V is new and unused, you can buy ERA-8AEB5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB5362V.
| EEE-FK1A331AP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A331AP.pdf | |
| EKMQ500ELL100ME11D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ500ELL100ME11D.pdf | |
| UCZ1V102MNQ1MS | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 47 mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C | UCZ1V102MNQ1MS.pdf | |
| MALREKE00AA147F00K | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.86 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA147F00K.pdf | |
| UFG1K220MPM | 22µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K220MPM.pdf | |
| 400VXG180MEFCSN30X25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXG180MEFCSN30X25.pdf | |
| LGY2Z102MELB | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2Z102MELB.pdf | |
| LPX821M200C4P3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX821M200C4P3.pdf | |
| ELXM201VSN122MR50S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM201VSN122MR50S.pdf | |
| 63USC12000MEFCSN35X45 | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 63USC12000MEFCSN35X45.pdf | |
| LP471M450E9P3 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C | LP471M450E9P3.pdf | |
| E32D750HPN502TDB7N | 5000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D750HPN502TDB7N.pdf | |
| UUD1H101MNR1GS | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1H101MNR1GS.pdf | |
| MVH16VE102MM17TR | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 100 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH16VE102MM17TR.pdf | |
| TCG112U050N2C | 1100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | TCG112U050N2C.pdf |