| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB5622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB5622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB5622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB5622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB5622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB5622V is new and unused, you can buy ERA-8AEB5622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB5622V.
| EMVY250ADA220MF55G | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVY250ADA220MF55G.pdf | |
| UMW1H2R2MDD1TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H2R2MDD1TP.pdf | |
| UWG1H3R3MCL1GB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1H3R3MCL1GB.pdf | |
| EET-UQ2S271CA | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S271CA.pdf | |
| LQR2W182MSEF | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W182MSEF.pdf | |
| UMT0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT0J470MDD.pdf | |
| 566AXZ025M | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.145 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 566AXZ025M.pdf | |
| 25YXG330MEFCRX10X12.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXG330MEFCRX10X12.5.pdf | |
| MAL203028338E3 | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 46.5 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203028338E3.pdf | |
| MAL214651182E3 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214651182E3.pdf | |
| B43508E2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 430 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2277M.pdf | |
| B43504E187M2 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E187M2.pdf | |
| EKMM201VSN152MA40T | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN152MA40T.pdf | |
| EKMM401VSD471MA40S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSD471MA40S.pdf | |
| C1005C0G1H221K050BA | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H221K050BA.pdf |