| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB57R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9493 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB57R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB57R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 57.6 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB57R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB57R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB57R6V is new and unused, you can buy ERA-8AEB57R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB57R6V.
| EEU-FR0J331 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J331.pdf | |
| 860131180008 | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131180008.pdf | |
| UPW2A6R8MDD1TD | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A6R8MDD1TD.pdf | |
| UPM1K221MHD6TN | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K221MHD6TN.pdf | |
| 50NSEV1M4X5.5 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 50NSEV1M4X5.5.pdf | |
| UEP0J470MDD1TA | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J470MDD1TA.pdf | |
| 477SVH025MGE | ELECTROLYTIC | 477SVH025MGE.pdf | |
| SK332M016ST | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK332M016ST.pdf | |
| B43508A5826M60 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.5 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5826M60.pdf | |
| MAL205942471E3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 335 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205942471E3.pdf | |
| B41692A7338Q7 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 39 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A7338Q7.pdf | |
| E32D101HPN682MAA5M | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19.5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN682MAA5M.pdf | |
| HES402G450X5L | 4000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES402G450X5L.pdf | |
| KMH10VN103M22X25T2 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH10VN103M22X25T2.pdf | |
| GRM033R61C183KE84D | 0.018µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61C183KE84D.pdf |