| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB5902V is new and unused, you can buy ERA-8AEB5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB5902V.
| 6.3ZLJ1500M8X20 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLJ1500M8X20.pdf | |
| LNY2V392MSEF | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V392MSEF.pdf | |
| 860160474016 | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160474016.pdf | |
| UCY2D331MHD6 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D331MHD6.pdf | |
| UPW1C121MED1TA | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C121MED1TA.pdf | |
| MAL211657339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211657339E3.pdf | |
| 10ZL4700MEFC12.5X35 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZL4700MEFC12.5X35.pdf | |
| UCY2V220MHD3 | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V220MHD3.pdf | |
| MAL212837108E3 | 1µF 40V Aluminum Capacitors Radial 200 Ohm @ 100Hz | MAL212837108E3.pdf | |
| EKMM451VSN271MA35T | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN271MA35T.pdf | |
| B43305C2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2158M62.pdf | |
| MAL210156683E3 | 68000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210156683E3.pdf | |
| C3216X6S1C156M160AC | 15µF 16V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X6S1C156M160AC.pdf | |
| CL21C4R7CBANNNC | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C4R7CBANNNC.pdf | |
| RCE5C1H820J0A2H03B | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H820J0A2H03B.pdf |