| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB60R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB60R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB60R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB60R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB60R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB60R4V is new and unused, you can buy ERA-8AEB60R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB60R4V.
| UPJ1H330MED1TD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H330MED1TD.pdf | |
| UMA1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1E470MDD.pdf | |
| 157TTA035M | 150µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5473 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 157TTA035M.pdf | |
| MAL214033222E3 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214033222E3.pdf | |
| 477TTA100M | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477TTA100M.pdf | |
| B41252B6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B6568M.pdf | |
| 381LQ822M035J022 | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ822M035J022.pdf | |
| SLPX681M220E3P3 | 680µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M220E3P3.pdf | |
| B43505A5227M67 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5227M67.pdf | |
| B43501E277M60 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E277M60.pdf | |
| B43540B5337M87 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5337M87.pdf | |
| GRM1555C1H3R3WA01D | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H3R3WA01D.pdf | |
| GJM1555C1H1R3BB01D | 1.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H1R3BB01D.pdf | |
| CGJ4J2X7R0J105K125AA | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGJ4J2X7R0J105K125AA.pdf | |
| C1608CH2A2R2C080AA | 2.2pF 100V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH2A2R2C080AA.pdf |