| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB71R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB71R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB71R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.5 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB71R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB71R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB71R5V is new and unused, you can buy ERA-8AEB71R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB71R5V.
| LLS2V331MELA | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V331MELA.pdf | |
| LGU1J822MELC | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J822MELC.pdf | |
| MAL215946221E3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 940 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215946221E3.pdf | |
| UPA1A821MPD6TD | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1A821MPD6TD.pdf | |
| MAL214099012E3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C | MAL214099012E3.pdf | |
| UPW1H330MED | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H330MED.pdf | |
| UCY2G470MHD6 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G470MHD6.pdf | |
| LNU2H272MSEG | 2700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2H272MSEG.pdf | |
| MAL211914681E3 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 470 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211914681E3.pdf | |
| AEB336M2GS44T-F | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB336M2GS44T-F.pdf | |
| MAL250037103E3 | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250037103E3.pdf | |
| KMG16VB472M16X25LL | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 92 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG16VB472M16X25LL.pdf | |
| C0402C102J5GACTU | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C102J5GACTU.pdf | |
| C1206C183K5RACTU | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C183K5RACTU.pdf | |
| C2012X5R2E103K125AA | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R2E103K125AA.pdf |