| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB73R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB73R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB73R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 73.2 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB73R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB73R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB73R2V is new and unused, you can buy ERA-8AEB73R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB73R2V.
| URZ1V470MDD1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1V470MDD1TA.pdf | |
| UEP1V470MPD1TD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1V470MPD1TD.pdf | |
| 80ZLJ150M10X20 | 150µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ150M10X20.pdf | |
| UPA1A122MPD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1A122MPD.pdf | |
| 450TXW39MEFC12.5X35 | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450TXW39MEFC12.5X35.pdf | |
| 250BXC150MEFCGC18X25 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC150MEFCGC18X25.pdf | |
| B43601B2158M87 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2158M87.pdf | |
| B43504E397M82 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E397M82.pdf | |
| MAL250074822E3 | 8200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074822E3.pdf | |
| B41042A3826M | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A3826M.pdf | |
| B41827B6227M | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B6227M.pdf | |
| AVGA476M06C12T-F | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 15.87 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA476M06C12T-F.pdf | |
| C0603C102K1RACTU | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C102K1RACTU.pdf | |
| C0805C220K3GACTU | 22pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C220K3GACTU.pdf | |
| C3216X6S1C106M160AB | 10µF 16V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X6S1C106M160AB.pdf |