| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB8060V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB8060V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB8060V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB8060V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB8060V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB8060V is new and unused, you can buy ERA-8AEB8060V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB8060V.
| EEE-FK1V221GP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1V221GP.pdf | |
| 861021483001 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021483001.pdf | |
| 226SVL016MDW | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 15.07 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 226SVL016MDW.pdf | |
| MALREKA00PB247LL0K | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB247LL0K.pdf | |
| 687AXZ6R3MD8 | ELECTROLYTIC | 687AXZ6R3MD8.pdf | |
| B43255A5566M | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A5566M.pdf | |
| 450MXC220MEFCSN35X30 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXC220MEFCSN35X30.pdf | |
| UUD1E680MCR1GS | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1E680MCR1GS.pdf | |
| SMH6.3VN153M22X25T2 | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH6.3VN153M22X25T2.pdf | |
| SMH10VN123M22X25T2 | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 69 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH10VN123M22X25T2.pdf | |
| LXY35VB82RM6X15LL | 82µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LXY35VB82RM6X15LL.pdf | |
| LXZ10VB392M16X20LL | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ10VB392M16X20LL.pdf | |
| C4532C0G2J473J320KA | 0.047µF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532C0G2J473J320KA.pdf | |
| GRM1885C1H560FA01D | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H560FA01D.pdf | |
| C2012C0G1E223J125AA | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G1E223J125AA.pdf |