| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB910V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB910V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB910V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 91 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB910V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB910V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB910V is new and unused, you can buy ERA-8AEB910V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB910V.
| EEE-FTC331XAP | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FTC331XAP.pdf | |
| EMLE350ADA2R2MD73G | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMLE350ADA2R2MD73G.pdf | |
| B43508B2477M82 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2477M82.pdf | |
| 53D273F016HP6 | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D273F016HP6.pdf | |
| B43504A2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2108M62.pdf | |
| B43305A9108M2 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9108M2.pdf | |
| C1206C222G5GACTU | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C222G5GACTU.pdf | |
| GRM21BD71C475KA12L | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BD71C475KA12L.pdf | |
| GRM0225C1E6R2BA03L | 6.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E6R2BA03L.pdf | |
| 1206Y6300333KST | 0.033µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206Y6300333KST.pdf | |
| C3225X8R1E475K250AE | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X8R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X8R1E475K250AE.pdf | |
| C1808C301JZGACTU | 300pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808C301JZGACTU.pdf | |
| CC0805KRX7R9BB332 | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R9BB332.pdf | |
| CC0603FRNPO0BN330 | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603FRNPO0BN330.pdf | |
| S102K33X7RN6TK5R | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc 0.335" Dia (8.50mm) | S102K33X7RN6TK5R.pdf |