| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB103V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB103V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB103V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB103V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB103V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB103V is new and unused, you can buy ERA-8APB103V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB103V.
| EEE-0JA102P | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-0JA102P.pdf | |
| EEE-TK1J221AQ | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1J221AQ.pdf | |
| ALC10A681DL500 | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ALC10A681DL500.pdf | |
| UMA1H4R7MDD1TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H4R7MDD1TP.pdf | |
| 860080375021 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080375021.pdf | |
| UPW1A390MDD1TE | 39µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A390MDD1TE.pdf | |
| USW1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1V330MDD.pdf | |
| AVS227M35F24B-F | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M35F24B-F.pdf | |
| MALREKV05FE210P00K | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05FE210P00K.pdf | |
| B41896C7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 152 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C | B41896C7108M.pdf | |
| MAL215266339E3 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215266339E3.pdf | |
| B41505A6228M | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A6228M.pdf | |
| MAL214635472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214635472E3.pdf | |
| 688LBB080M2EF | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36.57 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 688LBB080M2EF.pdf | |
| LP122M200H5P3 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP122M200H5P3.pdf |