| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.15k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1151V is new and unused, you can buy ERA-8APB1151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1151V.
| MAL215099012E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215099012E3.pdf | |
| 301R562U063JT2 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 85°C | 301R562U063JT2.pdf | |
| UVZ1J331MPD | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1J331MPD.pdf | |
| UKL1A680MEDANA | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1A680MEDANA.pdf | |
| 100YXH220MEFC16X20 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXH220MEFC16X20.pdf | |
| MAL213636102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | MAL213636102E3.pdf | |
| EKXJ201ELL471MM45S | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL471MM45S.pdf | |
| EKMM401VSN151MA20S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN151MA20S.pdf | |
| MAL205879102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 163 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205879102E3.pdf | |
| 80D472P035JC2DE3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D472P035JC2DE3.pdf | |
| 101873U025BF2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101873U025BF2B.pdf | |
| MAL210189154E3 | 150000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210189154E3.pdf | |
| UWT1C151MCR1GS | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1C151MCR1GS.pdf | |
| UHA1H6R8MHD | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UHA1H6R8MHD.pdf | |
| GRM155C81E105KE11D | 1µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C81E105KE11D.pdf |