| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1211V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1211V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1211V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.21k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1211V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1211V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1211V is new and unused, you can buy ERA-8APB1211V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1211V.
| B43521A9158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A9158M.pdf | |
| UCY2G121MHD6 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G121MHD6.pdf | |
| UVZ0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J470MDD.pdf | |
| ESMQ351VSN331MQ35S | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ351VSN331MQ35S.pdf | |
| E32D500HPN104MDA5M | 100000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPN104MDA5M.pdf | |
| MAL214259479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214259479E3.pdf | |
| UVY2G3R3MPD1TA | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2G3R3MPD1TA.pdf | |
| 400BXC47MEFCG316X25 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 400BXC47MEFCG316X25.pdf | |
| TVA1400 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1400.pdf | |
| B43254E2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254E2277M.pdf | |
| 400CXW100MEFC16X31.5 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CXW100MEFC16X31.5.pdf | |
| MAL211890002E3 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.11 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211890002E3.pdf | |
| MALREKV00KG233PG0K | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG233PG0K.pdf | |
| CG452U050V4C | 4500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG452U050V4C.pdf | |
| KZE6.3VB392M12X25LL | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE6.3VB392M12X25LL.pdf |