| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1241V is new and unused, you can buy ERA-8APB1241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1241V.
| 100ZLH470MEFC16X31.5 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH470MEFC16X31.5.pdf | |
| 381LQ471M400A032 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 388 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ471M400A032.pdf | |
| UVR1E153MRD | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E153MRD.pdf | |
| UAQ2D220MPD1TD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2D220MPD1TD.pdf | |
| B41693A227Q7 | 220µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 300 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A227Q7.pdf | |
| UUG2G470MRQ1ZD | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2G470MRQ1ZD.pdf | |
| MAL214661182E3 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214661182E3.pdf | |
| B43501C2337M60 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2337M60.pdf | |
| E80D101VNN122AR35T | CAP ALUM 1200UF 100V RADIAL | E80D101VNN122AR35T.pdf | |
| MAL215626562E3 | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 74 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215626562E3.pdf | |
| UVZ1C220MDH | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C220MDH.pdf | |
| MAL212326159E3 | 15µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 19 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212326159E3.pdf | |
| FK24C0G2A272J | 2700pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | FK24C0G2A272J.pdf | |
| C1206C330D2GACTU | 33pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C330D2GACTU.pdf | |
| RCE5C1H180J0A2H03B | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H180J0A2H03B.pdf |