| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1242V is new and unused, you can buy ERA-8APB1242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1242V.
| 227PUM6R3M | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.6579 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227PUM6R3M.pdf | |
| UPJ2A560MPD | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A560MPD.pdf | |
| UPJ2A560MHD6 | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A560MHD6.pdf | |
| EKXJ221ELL271MU45S | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL271MU45S.pdf | |
| B43540A5107M62 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 970 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5107M62.pdf | |
| LGN2C152MELA45 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C152MELA45.pdf | |
| 381LQ103M063K452 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ103M063K452.pdf | |
| 672D475H100CC5C | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D475H100CC5C.pdf | |
| MAL209515561E3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 196 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209515561E3.pdf | |
| B43510B3108M7 | 1000µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 65 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B3108M7.pdf | |
| B43508A5687M7 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5687M7.pdf | |
| HR101193U050BB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101193U050BB2B.pdf | |
| CGS352T450W5L | 3500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS352T450W5L.pdf | |
| 50YXJ0.47M5X11 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXJ0.47M5X11.pdf | |
| 515D476M016AW8PE3 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D476M016AW8PE3.pdf |