| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1271V is new and unused, you can buy ERA-8APB1271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1271V.
| UHE0J681MPD | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE0J681MPD.pdf | |
| LNX2G123MSEJ | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G123MSEJ.pdf | |
| 35TZV47M6.3X6.1 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV47M6.3X6.1.pdf | |
| 25TXV100M6.3X8 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm 1000 Hrs @ 125°C | 25TXV100M6.3X8.pdf | |
| MAL211690084E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211690084E3.pdf | |
| B43252A1397M | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A1397M.pdf | |
| B43504G2477M80 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2477M80.pdf | |
| B43601E2188M80 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2188M80.pdf | |
| E91F421VND561MB50T | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 156 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F421VND561MB50T.pdf | |
| E32D101HPN153MD79M | 15000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11.9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN153MD79M.pdf | |
| B43454A5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 111 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43454A5158M.pdf | |
| AVGA104M50B12T-F | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.321 kOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA104M50B12T-F.pdf | |
| C1210C476M8PACTU | 47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C476M8PACTU.pdf | |
| GRM0335C1H2R2CA01D | 2.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H2R2CA01D.pdf | |
| VY2102M29Y5UG6TV7 | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2102M29Y5UG6TV7.pdf |