| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1431V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1431V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1431V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.43k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1431V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1431V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1431V is new and unused, you can buy ERA-8APB1431V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1431V.
| SK100M160ST | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK100M160ST.pdf | |
| EKYB101ELL681ML40S | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB101ELL681ML40S.pdf | |
| B43564A4158M | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 93 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A4158M.pdf | |
| EEE-FC1V331AP | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V331AP.pdf | |
| EEU-FC1J102U | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J102U.pdf | |
| EMVY800ARA221MKG5S | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY800ARA221MKG5S.pdf | |
| UPM1J120MDD1TA | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J120MDD1TA.pdf | |
| SH470M050ST | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.39 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH470M050ST.pdf | |
| 106CKS450MLU | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.157 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106CKS450MLU.pdf | |
| ESMH800VSN103MA50T | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VSN103MA50T.pdf | |
| B43510B9827M87 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B9827M87.pdf | |
| 101C123U100DF2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C123U100DF2B.pdf | |
| ECO-S2DP681DA | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 268 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2DP681DA.pdf | |
| UVZ1A220MDH | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A220MDH.pdf | |
| B43082F2226M | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43082F2226M.pdf |