| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1582V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1582V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1582V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1582V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1582V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1582V is new and unused, you can buy ERA-8APB1582V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1582V.
| UFG1A470MDM1TD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1A470MDM1TD.pdf | |
| AVE106M25C12T-F | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 23.21 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE106M25C12T-F.pdf | |
| EEV-EB2W220M | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2W220M.pdf | |
| UUA1C101MCL1GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA1C101MCL1GS.pdf | |
| UPJ1C122MHD6TN | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C122MHD6TN.pdf | |
| UCD1C220MCL1GS | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C220MCL1GS.pdf | |
| URZ1A332MHD1TN | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1A332MHD1TN.pdf | |
| UPM2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A3R3MDD.pdf | |
| MALREKA05PB322F00K | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 840 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05PB322F00K.pdf | |
| 107AXZ025M | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 107AXZ025M.pdf | |
| 50YXH150MEFC10X12.5 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXH150MEFC10X12.5.pdf | |
| 50TXW470MEFC8X50 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50TXW470MEFC8X50.pdf | |
| EKXJ401ELL820MUP1S | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL820MUP1S.pdf | |
| 200YXF220MKC18X35.5 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can | 200YXF220MKC18X35.5.pdf | |
| EGPA500ELL222MM35S | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA500ELL222MM35S.pdf |