| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1622V is new and unused, you can buy ERA-8APB1622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1622V.
| DCMC222T450BF2B | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 58.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC222T450BF2B.pdf | |
| B43252B9337M | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B9337M.pdf | |
| ECA-2GM010I | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2GM010I.pdf | |
| URZ1H3R3MDD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H3R3MDD.pdf | |
| EKMQ250ETD221MF11D | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ250ETD221MF11D.pdf | |
| 337LBB250M2CD | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502.38 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 337LBB250M2CD.pdf | |
| LP472M063E9P3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP472M063E9P3.pdf | |
| E36D351LPN152TC92N | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351LPN152TC92N.pdf | |
| B43455A5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455A5158M.pdf | |
| UHE1C392MHT6 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C392MHT6.pdf | |
| MVY50VC4R7ME55TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVY50VC4R7ME55TP.pdf | |
| EET-UQ2G221JA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G221JA.pdf | |
| B41827C6228M | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827C6228M.pdf | |
| C0603C103K3HACTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C103K3HACTU.pdf | |
| S100K33SL0R63K7R | 10pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.335" Dia (8.50mm) | S100K33SL0R63K7R.pdf |