| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1781V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1781V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1781V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.78k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1781V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1781V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1781V is new and unused, you can buy ERA-8APB1781V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1781V.
| UPJ1V471MHD6TN | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V471MHD6TN.pdf | |
| EEU-HD1V331B | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1V331B.pdf | |
| B43704A5109M | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43704A5109M.pdf | |
| ECA-2DM100 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM100.pdf | |
| MAL211657101E3 | 100µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211657101E3.pdf | |
| UPM1J681MHD6 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J681MHD6.pdf | |
| B43508B9397M7 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9397M7.pdf | |
| MAL215878682E3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 40 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215878682E3.pdf | |
| B43540A5397M7 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5397M7.pdf | |
| B43520A6397M | 390µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 300 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A6397M.pdf | |
| MAL209526152E3 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 72 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209526152E3.pdf | |
| UPW2F2R2MPH | 2.2µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2F2R2MPH.pdf | |
| 202R18W102KV4E | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm) | 202R18W102KV4E.pdf | |
| 101X18W104MV4E | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm) | 101X18W104MV4E.pdf | |
| C3216X7R1E225M160AA | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R1E225M160AA.pdf |