| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1782V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1782V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1782V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 17.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1782V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1782V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1782V is new and unused, you can buy ERA-8APB1782V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1782V.
| LGW2G101MELZ25 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G101MELZ25.pdf | |
| ECO-S1CA153DA | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 46 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA153DA.pdf | |
| SLP221M450H3P3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M450H3P3.pdf | |
| UPJ1J471MHD | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J471MHD.pdf | |
| 35MS510M5X5 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS510M5X5.pdf | |
| AVES475M35B12T-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 45.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES475M35B12T-F.pdf | |
| 400BXC10MEFCT810X20 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXC10MEFCT810X20.pdf | |
| SK470M200ST | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK470M200ST.pdf | |
| MALREKB00JS233P00K | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JS233P00K.pdf | |
| UBC1A681MNS1MS | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1A681MNS1MS.pdf | |
| SLP123M035H3P3 | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP123M035H3P3.pdf | |
| B43254C2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2567M.pdf | |
| MAL210463102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 116 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210463102E3.pdf | |
| E32D101HPS103MC79M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPS103MC79M.pdf | |
| HVMLS263M7R5EA0D | 26000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 51 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS263M7R5EA0D.pdf |