| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB182V is new and unused, you can buy ERA-8APB182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB182V.
| 380LX332M100K042 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX332M100K042.pdf | |
| 860020572006 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020572006.pdf | |
| UWF1V330MCL1GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1V330MCL1GS.pdf | |
| EKMQ100ELL221ME11D | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ100ELL221ME11D.pdf | |
| 381LQ472M063J032 | SNAPMOUNTS | 381LQ472M063J032.pdf | |
| SLP332M080H3P3 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 101 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP332M080H3P3.pdf | |
| EKMM251VSN102MR50S | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN102MR50S.pdf | |
| B41570E9688Q | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41570E9688Q.pdf | |
| TCG850T450N2L | 85µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.869 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG850T450N2L.pdf | |
| CGA8N2X7R2A225M230KA | 2.2µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CGA8N2X7R2A225M230KA.pdf | |
| GJM0225C1E6R7CB01L | 6.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GJM0225C1E6R7CB01L.pdf | |
| A821M15X7RF5UAA | 820pF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A821M15X7RF5UAA.pdf | |
| K153Z15Y5VF5UH5 | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K153Z15Y5VF5UH5.pdf | |
| CC0805KRX5R5BB475 | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX5R5BB475.pdf | |
| C0805C183K1RACTU | 0.018µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C183K1RACTU.pdf |