| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB243V is new and unused, you can buy ERA-8APB243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB243V.
| UMA1HR47MDD1TP | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1HR47MDD1TP.pdf | |
| UPW0J122MPD6 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J122MPD6.pdf | |
| MAL202190528E3 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 330 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202190528E3.pdf | |
| UPW0J560MDD1TP | 56µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J560MDD1TP.pdf | |
| UPJ1E821MHD6TN | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E821MHD6TN.pdf | |
| EET-HC2G391DF | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 468 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G391DF.pdf | |
| UPS2F330MHD1TN | 33µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2F330MHD1TN.pdf | |
| UKL1J470MPD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J470MPD.pdf | |
| EET-ED2W560BA | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.368 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W560BA.pdf | |
| 50YXG100MEFCTA8X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 50YXG100MEFCTA8X11.5.pdf | |
| MALREKA05FG310M00K | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05FG310M00K.pdf | |
| B43254A2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A2128M.pdf | |
| SMQ200VS102M30X30T2 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ200VS102M30X30T2.pdf | |
| KY10VB471M8X11LL | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | KY10VB471M8X11LL.pdf | |
| AHD475M50C12T | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD475M50C12T.pdf |