| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2612V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2612V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2612V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2612V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2612V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2612V is new and unused, you can buy ERA-8APB2612V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2612V.
| ELXZ250ELL151MF15D | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL151MF15D.pdf | |
| 477CKS025M | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 494 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477CKS025M.pdf | |
| UUL1A220MCL1GS | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1A220MCL1GS.pdf | |
| MAL202119101E3 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.15 Ohm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202119101E3.pdf | |
| LGN2E182MELC50 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E182MELC50.pdf | |
| 10YXG470MEFC8X11.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXG470MEFC8X11.5.pdf | |
| 35SZV4.7M4X5.5 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 35SZV4.7M4X5.5.pdf | |
| UCZ1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.6 Ohm 1000 Hrs @ 125°C | UCZ1V220MCL1GS.pdf | |
| 516D476M100MN6AE3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D476M100MN6AE3.pdf | |
| UUQ1C221MCL6GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1C221MCL6GS.pdf | |
| UPT2P680MHD | 68µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P680MHD.pdf | |
| MALREKA00JG347LG0K | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG347LG0K.pdf | |
| MAL204282688E3 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 8.3 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL204282688E3.pdf | |
| 381LX152M063H022 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX152M063H022.pdf | |
| B43504A5826M80 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5826M80.pdf |