| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2672V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2672V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2672V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2672V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2672V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2672V is new and unused, you can buy ERA-8APB2672V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2672V.
| LGN2E331MELZ30 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E331MELZ30.pdf | |
| UPB1HR47MDD1TD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1HR47MDD1TD.pdf | |
| ECO-S2DB122DA | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 193 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2DB122DA.pdf | |
| UHE1V182MHD3 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1V182MHD3.pdf | |
| 860160675025 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160675025.pdf | |
| UPM1V271MPD1TD | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V271MPD1TD.pdf | |
| ELXZ630ELL120MEB5D | 12µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL120MEB5D.pdf | |
| ECA-2CM2R2B | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2CM2R2B.pdf | |
| MAL204228159E3 | 15µF 385V Aluminum Capacitors Axial, Can 10 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204228159E3.pdf | |
| B43501A5686M67 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5686M67.pdf | |
| 672D825H250DM3C | 8.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D825H250DM3C.pdf | |
| LKG1V682MESCBK | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1V682MESCBK.pdf | |
| LDQ2G121MERYGA | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LDQ2G121MERYGA.pdf | |
| B43511C9687M7 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 140 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9687M7.pdf | |
| B43511C158M87 | 1500µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C158M87.pdf |