| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB272V is new and unused, you can buy ERA-8APB272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB272V.
| 100ZLH68MEFC8X20 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 100ZLH68MEFC8X20.pdf | |
| LGN2E561MELZ45 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E561MELZ45.pdf | |
| LGU1J392MELB | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J392MELB.pdf | |
| UPW1C272MHD6 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1C272MHD6.pdf | |
| 10ML100MEFCT56.3X5 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ML100MEFCT56.3X5.pdf | |
| UES1H2R2MDM1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H2R2MDM1TA.pdf | |
| EKMG350ELL332MLP1S | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ELL332MLP1S.pdf | |
| B41231C7688M | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C7688M.pdf | |
| 500D105M350CB2 | 1µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D105M350CB2.pdf | |
| EKMQ6R3ELL153MLN3S | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ6R3ELL153MLN3S.pdf | |
| 381LQ472M063J032 | SNAPMOUNTS | 381LQ472M063J032.pdf | |
| 385MXC100MEFCSN25X25 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 385MXC100MEFCSN25X25.pdf | |
| EKMM401VSN471MR50S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN471MR50S.pdf | |
| KMH100VS561M22X25T2 | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 444 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH100VS561M22X25T2.pdf | |
| EET-HC2W271LA | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W271LA.pdf |