| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2742V is new and unused, you can buy ERA-8APB2742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2742V.
| UVY2G3R3MPD1TD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2G3R3MPD1TD.pdf | |
| ETXH251VSN821MR50S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH251VSN821MR50S.pdf | |
| UPS2AR47MDD1TD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2AR47MDD1TD.pdf | |
| CGS472T450X5C | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS472T450X5C.pdf | |
| LLS1V472MELZ | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1V472MELZ.pdf | |
| 50MS733MEFCTA8X7 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS733MEFCTA8X7.pdf | |
| 10YXH470MEFC8X11.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 10YXH470MEFC8X11.5.pdf | |
| AVS337M06X16B-F | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M06X16B-F.pdf | |
| 16YXH2700MEFCG412.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH2700MEFCG412.5X30.pdf | |
| 380LX222M050H012 | SNAPMOUNTS | 380LX222M050H012.pdf | |
| 450KXW120MEFC18X40 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450KXW120MEFC18X40.pdf | |
| EKMH451VSN331MR50T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VSN331MR50T.pdf | |
| B43640A2338M000 | 3300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640A2338M000.pdf | |
| 100PK10M5X11 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 100PK10M5X11.pdf | |
| C1206C106K4RALTU | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C106K4RALTU.pdf |