| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2802V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2802V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2802V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2802V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2802V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2802V is new and unused, you can buy ERA-8APB2802V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2802V.
| UKL1HR47MDD1TD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1HR47MDD1TD.pdf | |
| UFW1E332MHD1TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E332MHD1TN.pdf | |
| UKL1J471MHD1TN | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J471MHD1TN.pdf | |
| 227KXM010M | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.4318 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227KXM010M.pdf | |
| AVE476M04B12T-F | 47µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14.81 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE476M04B12T-F.pdf | |
| MAL203874471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203874471E3.pdf | |
| SK221M016ST | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 970 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK221M016ST.pdf | |
| MAL203029338E3 | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 38.6 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203029338E3.pdf | |
| SLPX822M025A5P3 | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX822M025A5P3.pdf | |
| 107BPA100M | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.658 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107BPA100M.pdf | |
| SLP562M063E7P3 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP562M063E7P3.pdf | |
| B43770A4278M3 | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A4278M3.pdf | |
| UHE1A103MHT6 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A103MHT6.pdf | |
| MAL215370221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 290 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | MAL215370221E3.pdf | |
| B41827A5477K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A5477K.pdf |